Ako na pohovor?

26. 9. 2016|  Pre absolventov, Rady a tipy pre uchádzačov

Obrázek k článku

Každý z nás sa už určite aspoň raz v živote uchádzal o pracovné miesto, a ak nie, tak to zaiste príde. Prvou úlohou je nájsť zaujímavú pozíciu, zaslať životopis (nezabudnúť na motivačný list) a dúfať, že zaujmeme človeka na druhej strane a dostaneme šancu sa “ukázať”. Počas svojho pôsobenia v Talentice som mala možnosť viesť mnoho pohovorov s uchádzačmi o prácu u nás. Niektoré boli senzačné (pozdravujem kolegov) a niektoré boli doslova nevydarené. A tak som sa rozhodla spísať niekoľko postrehov o tom, ako sa na pohovor pripraviť a na čo si dať pozor.

1) Informácie o firme

Počas pohovoru môžu padnúť otázky typu: “Čo o nás viete? Videli ste naše webové stránky? “

Tu máte priestor zapôsobiť! Naštudujte si starostlivo firemný web, pozrite sa na sociálne siete a snažte sa spoznať firemnú kultúru ešte pred pohovorom.

2) Vhodné oblečenie

Či už idete na pohovor do startup-u alebo korporátu, vždy je dôležité sa slušne obliecť. Rozhovor môže byť nakoniec aj veľmi neformálny, ale príležitosť je to formálna. Nie nadarmo sa hovorí, že “šaty robia človeka” alebo “dress for success”, tak nechajte tenisky a jeansy tentokrát doma.

3) Dochvíľnosť

Na pohovor príďte vždy o niečo skôr. Ak budete mať meškanie, nezabudnite do firmy vopred zavolať. Ospravedlňte sa aj osobne, akonáhle dorazíte na pohovor.

4) Správne kontakty

A: “Dobrý deň, idem na pohovor.”

B: “A s kým máte schôdzku?”

A: “No s nejakou pani.”

Nepokazte si to hneď na začiatku.

5) Mobil

Raz sa mi stalo, že si uchádzačka pri pohovore nechala mobil na stole. Ten náhle zapípal. Vzala ho do ruky a so slovami “No jo, Twitter” ho položila späť na stôl. Potom zabzučal ešte 2x. Úplne to narušilo priebeh schôdzky a pôsobilo to neprofesionálne. A čo z toho vyplýva?

Pred pohovorom si vždy vypnite mobil, alebo ho stíšte. A ak zabudnete a mobil počas schôdzky zazvoní, rýchlo ho vypnite a ospravedlňte sa.

6) Pevný stisk ruky

Prvé momenty môžu byť rozhodujúce a stiskom ruky môžete ukázať svoj záujem, rešpekt a odhodlanosť. “Zľaknutá ryba” nezaujme.

7) Úsmev

Aj keď pre mnohých z Vás môže byť pohovor stresujúci, je dobré si uvedomiť, že oproti Vám sedia tiež len ľudia. Skúste sa uvoľniť, usmievať sa a atmosféra na pohovore bude pre obe strany hneď príjemnejšia.

8) Záujem

Pokiaľ máte o pozíciu skutočný záujem, dajte to najavo. Už v rámci svojej prípravy na pohovor si premyslite otázky, na ktoré chcete získať odpoveď. Zaujíma Vás, aký by bol Váš budúci šéf? Chcete vedieť, či kolegovia zájdu po práci na drink? Akým smerom sa chce spoločnosť uberať v budúcnosti? Spýtajte sa!

9) Motivácia

Nikdy neurobíte chybu, keď po pohovore do spoločnosti pošlete e-mail s poďakovaním za schôdzku a uistíte druhú stranu, že o prácu v spoločnosti naozaj stojíte. Ale skúste to napísať lepšie ako jeden z našich uchádzačov: “Tak som si hodil mincou a o pozíciu teda budem mať záujem.”

Ak sa v najbližšej dobe chystáte na pohovor, dúfam, že sa Vám podarí prísť načas, mobil Vám počas schôdzky nezazvoní, atmosféra bude príjemná a spoločnosť ohromíte svojimi znalosťami a zaujímavými otázkami. A ak ste predsa len trochu nervózny, tak sa odreagujte napríklad u tohto videa.

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím