Konštruktér alebo kreslenie a modelovanie je cool!

2. 2. 2016|  Rozhovory a Prieskumy

Obrázek k článku

V nasledujúcom rozhovore sme sa pýtali konštruktéra Ing. Pavla Čatloša, ktorý nám ochotne odpovedal na všetky tieto otázky a zároveň poodhalil, v čom tkvie tajomstvo úspechu v jeho odbore.

Aké vzdelanie a prax by mal mať človek vhodný na pozíciu konštruktéra vo firme pôsobiacej v oblasti automobilového priemyslu? Akú školu a odbor ste vyštudovali?

Technicky zameraná škola. Najlepšie strojnícka alebo elektrotechnická fakulta. Prvý krok je zistiť, či sa špecializovať na elektrotechniku alebo strojníctvo. Pri bakalárskom stupni na odbore dnes až tak veľmi nezáleží. V každom odbore je vždy niečo z toho iného, takže sa dá získať prehľad v oblasti kvality, konštrukcie, elektrotechniky, informatiky, technológií, materiálov atď. Dôležitejší je potom výber inžinierskeho odboru a špecializovať sa len v jednom smere.

Ja som študoval na strojníckej fakulte 1. stupeň – Priemyselné inžinierstvo a 2. stupeň – Automatizované výrobné systémy.

Kedy ste sa prvýkrát začali zaujímať o odbor konštrukcie? Čo Vás k nemu priviedlo a kedy ste si povedali, že je to to pravé?

O odbor konštrukcie som sa začal zaujímať v priebehu môjho štúdia na VŠ. Zistil som, že ma baví modelovanie, kreslenie výkresov, hľadanie v strojníckych tabuľkách. Zaujali ma aj rôzne výrobné technológie. A pre mňa je to veľmi dobrý pocit, keď sa niečo navrhne, vymodeluje, nechá sa vyrobiť a potom to vo výrobe bezproblémovo funguje. Prípadne sa ešte vychytajú posledné „muchy“.

Ako dlho pôsobíte v oblasti konštrukcie? Spomínate si na svoju úplne prvú prácu v tomto odbore v rámci školy? Vybavíte si nejaké zaujímavé zážitky zo svojich univerzitných začiatkov?

V oblasti konštrukcie pôsobím zatiaľ len pár mesiacov. Počas školy som mal prácu jedine so semestrálnymi prácami mojich spolužiakov, ktorým sa veľmi kresliť a modelovať nechcelo, prípadne tomu nerozumeli. Zo začiatku som bol stratený v technológiách a aj v strojníckych tabuľkách. Ale časom sa to do mňa dostalo a potom už nebol problém. Samozrejme, že sa je ešte stále čo učiť aj teraz, keď už neštudujem. A najlepší zážitok som mal, keď som toho vedel viac než doktorandi, čo nás konštruovanie učili.

Máte nejaké tipy pre študentov či absolventov, ktorí by sa chceli realizovať v tomto odbore? Kde by mali začať, s čím sa naučiť pracovať a na čo sa pripraviť?

Mali by mať dobrú predstavivosť a logické myslenie. Konštruovanie je hlavne o predstavivosti a premýšľaní. Dôležité je mať aspoň nejaký prehľad vo výrobných technológiách a ich možnostiach. Mali by na pokročilej úrovni ovládať jeden z CAD/CAM softvérov. A prípadne si urobiť prehľad o ostatných CAD/CAM softvéroch, ich možnostiach a ich uplatneniach v praxi.

Aká je Vaša denná pracovná náplň? Akú zodpovednosť obnáša Vaša pozícia? Akú časť svojej práce máte najradšej?

Moja pracovná náplň je dbať na čistý a hladký chod výroby na vstrekovacích formách. Riešiť problémy pri nabúraní foriem, vzniku prestrekov na plastových výliskoch, zabezpečiť náhradné diely. A ak sa taký prípad vyskytne, tak navrhnúť nejakú úpravu či vylepšenie formy, aby sa predišlo problémom, alebo sa zefektívnila výroba.

Aké kresliace softwarové metódy pri práci používate?

V práci používame Creo 2.0 od spoločnosti PTC. Staršie verzie mali označenie Pro/ENGINEER WildFire.

Čím je zamestnanie v odbore konštrukcie v automobilovej spoločnosti typické?

Vyžaduje sa vysoká kvalita. Výroba musí prebiehať načas a bezchybne. Nesmú vznikať veľké prestoje. A častokrát natrafíte na názvy značiek áut

Máte do budúcnosti na pozícii možnosť kariérneho postupu? Čím je postup podmienený?

Áno. Túto možnosť mám. Postup je podmienený získanou praxou. Záleží aj od toho, ako dlho pôsobíte vo firme a či sú s Vašou prácou spokojní.

Ing. Pavel Čatloš – konštruktér

Ja

Zaujal Vás tento rozhovor? Dozvedeli ste sa niečo nové alebo máte podobné skúsenosti z odboru konštrukcie? Podeľte sa o ne s nami!

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím