Novinky zo sveta techniky: 5 praktických vychytáviek

23. 5. 2018|  Zo sveta techniky

Obrázek k článku

Každý deň sa posunie technika o krôčik vpred a z celého sveta prichádzajú správy o nových materiáloch, mechanizmoch, prístrojoch, spôsoboch komunikácie, softwaroch atď. Prečítajte si o piatich novinkách s veľmi jasným praktickým využitím a vkročte do strhujúceho sveta technického bádania.

1. Robotické chápadlo inšpirované gekonom

Vedci a výskumníci sa nezriedka inšpirujú mimoriadnymi schopnosťami niektorých živočíchov. Vedcov z University of California zaujalo, ako majstrovsky dokážu malé jašteričky, gekoni, liezť po zvislých stenách a kmeňoch stromov. Ich schopnosť dokonale priľnúť k povrchu skombinovali pri vývoji robotického chápadla s pružným pneumatickým ovládaním.

Gekoni majú na svojich prstoch priľnavé vankúšiky porastené miniatúrnymi chĺpkami, ktoré intereagujú s molekulami povrchu, po ktorých zviera lezie. Vďaka nim gekon k povrchu veľmi ľahko priľne a tiež sa od neho rýchlo odtrhne. Vedci vyvinuli syntetickú látku, tzv. „gekonie lepidlo“ s podobnými vlastnosťami. Pneumaticky poháňané chápadlo pokryté touto látkou je schopné v rôznych polohách uchopiť širokú škálu predmetov, ako sú trúbky alebo krehké súčiastky a zároveň dokáže manipulovať aj s hrubými predmetmi (napríklad s kameňmi). Pri vývoji bolo dôležité zaistiť, aby bol tlak vzduchu pri pneumatickom ovládaní chápadla rovnomerne rozložený po celom povrchu úchopnej plochy.

Obr. 1. Robotické chápadlo (zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180410110903.htm)

Spracované podľa článku: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180410110903.htm

2. Prepojené LED svetlá poskytnú prehľad o prevádzke budovy

Obr. 2. Správci rozsáhlých budov musí mít všechny prostory pod kontrolou

Inteligentné budovy sú často pretkané mnohými senzormi, kamerami a komunikačnými sieťami. Všetky signály sa potom zbiehajú v systéme riadenia, ktorý zaistí komfort, bezpečnosť a efektívne využitie budovy. So zaujímavým systémom InterAct Office pre správcov budov, prichádza spoločnosť Philips Lighting. Nie je potrebné inštalovať žiadne kamery ani senzory, ale len použiť pre osvetlenie LED svietidlá, ktoré sú vybavené pripojiteľnými senzormi. Takto vybavené svietidlá vytvoria sieť (internet vecí), ktorá pokryje celú budovu. Jednotlivé svietidlá predávajú do cloudu informácie o tom, kedy boli zapnuté alebo vypnuté alebo ako silno a dlho svietili.

 

Obr. 3. Obrazovka systému InterAct Office

V cloudu sú tieto dáta analyzované a správcovia budovy získajú informácie o využití všetkých priestorov budovy. Podľa nich ľahko naplánujú upratovanie a nastavia vykurovanie, klimatizáciu apod. Môžu tiež využívať ďalšie aplikácie, napr. pre rezerváciu zasadacích miestností, navigáciu v budove a ďalšie. Spoločnosť Philips Lighting plánuje, že do roku 2020 bude každý novo vyrobený LED výrobok vybavený tak, aby ho bolo možné zapojiť do tohto systému.

Spracované podľa článku: http://www.lighting.philips.com/main/systems/lighting-systems/connected-lighting-interact-office#, článok je aj zdrojom obrázkov.

 

3. Zásielky tovaru pod drobnohľadom

Obr. 4. Prístroj OMT 101 pre monitorovanie zásielok

Rýchlo a spoľahlivo – tak dneska musia prepravovať tovar rôzneho typu dopravné a logistické spoločnosti. Aby mali prepravu (často aj medzi kontinentmi) pod kontrolou, využívajú k tomu najrôznejšie prostriedky. Jedným z nich je prístroj OMT 1010. (spoločnosti Orbit Meret). Celkom nenápadné zariadenie sa uloží do schránky spoločne s prepravovaným tovarom. Po celú dobu dopravy sleduje a zaznamenáva, v akých podmienkach sa tovar nachádza a ako je s ním nakladané. Prepravca tak môže zákazníkovi na zázname sledovaných veličín ukázať, ako bolo s tovarom behom dopravy nakladané. To sa hodí obzvlášť v prípadoch, kedy je tovar dopravený poškodený a nie je jasné, kedy a kde ku škode došlo. Podľa požiadaviek prepravovanej komodity môže prístroj merať a zaznamenávať tieto parametre: polohu, kurz, rýchlosť, nadmorskú výšku, teplotu, vlhkosť, rosný bod, tlak vzduchu, intenzitu a farbu osvetlenia, slnečný svit, náklon, preťaženie, magnetické pole, množstvo CO a ďalších plynov.

Obr. 5. Obrazovky systému ukazujú polohu zásielky a priebeh merania teploty, vibrácií a iných veličín.

Spracované podľa informácií na http://www.merret.cz/, stránky sú aj zdrojom obrázkov.

4. Dron rýchlo nájde konkrétny balíček v obrovskom sklade

Vyhľadávať ručne konkrétne predmety uložené v obrovských skladoch je nesmierne zdĺhavé, a nie vždy spoľahlivé. Predmety zabalené v krabiciach sa rozpoznajú podľa tagu RFID (radiofrekvenčná identifikácia), ktorý je na nich nalepený a nesie informáciu o tom, čo je v krabici uložené. Skladník sa s čítačkou RFID v ruke musí prechádzať skladom a snímať postupne tagy RFID na krabiciach. Vedci s MIT Media Lab vynašli systém RFly, ktorý túto prácu vykoná lepšie, efektívnejšie a presnejšie. Dron skonštruovaný pre let vo vnútri budov, vybavili doskou plošných spojov pre rádiofrekvenčnú identifikáciu a navigáciu. Ďalej vyvinuli algoritmus, ktorý spoľahlivo určí polohu každej vyhľadanej krabice v sklade. DRON systematicky prelieta skladom a číta informácie z tagov RFID na jednotlivých krabiciach. Podľa nich vyhľadá konkrétnu položku a určí jej polohu.

Spracované podľa článku: https://www.vision-systems.com/articles/2018/02/3d-smart-sensors-from-lmi-technologies-enable-rubber-and-tire-scanning-applications0.html, článok je aj zdrojom obrázkov.

5. Startup 4dot cieli na prediktívnu údržbu

Startup 4dot z Brna vznikol s cieľom pomôcť firmám diagnostikovať tvarovacie alebo obrábacie stroje a predpovedať blížiacu sa poruchu skôr, než sa stroj poškodí tak, že ho je potreba vyradiť

Obr. 6. Diagnostika obrábacích a tvarovacích strojov zefektívni údržbu (zdroj: https://commons.wikimedia.org/)

z prevádzky. Odborníci prídu do firmy a pripoja k stroju svoje prístroje, zozbierajú dáta, a to hlavne o vibráciách, ale aj ďalších veličinách. Dáta potom presne interpretujú tak, aby mohli podať podrobný prehľad o kondícií strojov. Podľa nameraných hodnôt dokážu tiež odvodiť, kedy sa konkrétna súčiastka rozbij

e. A keď už k poruche stroja dôjde, dokáže firma 4dot odhaliť jej pravú príčinu, aby bolo jasné, čo sa má vlastne opraviť.

Systémy firmy 4dot sa hodia tak pre vysokootáčkové obrábacie stroje, ako aj pre stroje s otáčkami z radov jednotiek Herz.

 

 

 

 

 

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím