Práca popri rodičovskej dovolenke

28. 8. 2018|  Zo života Talenticy

Obrázek k článku

Prácu vnímam ako neoddeliteľnú súčasť nášho života a nemyslím si, že je nutné ju na niekoľko rokov úplne prerušovať. Návraty sú potom veľmi obťažné pre všetky strany. Som presvedčená o tom, že sa vnímanie fenoménu dlhej rodičovskej v českom prostredí mení, a že sa aj do budúcna v tomto smere česká spoločnosť posunie dopredu a viac sa prepojí svet zamestnávateľov s rodičmi na rodičovskej (nerada používam termín dovolenka, pretože jednak to naozaj voľno nie je – s deťmi voľno z princípu proste neexistuje, a zároveň sa pri nej dá pracovať, aj keď to v sebe nesie svoje úskalia).  

Pozícia CEO a matky zároveň

Talentica je tak trochu moje prvé dieťa. Keď som firmu zakladala, nepremýšľala som úplne o tom, ako to bude, až budem mať rodinu. Keď si založíte svoju vlastnú firmu, máte výhodu v tom, že ste časovo flexibilní, a do určitej miery sa môžete časovo prispôsobiť práve potrebám detí – s deťmi chcem tráviť maximum času, pretože ten náš spoločný je najvzácnejší. Na druhú stranu zámerne používam termín do istej miery, pretože keď máte vlastnú firmu, pracujete vlastne nonstop, a to aj na dovolenke alebo v noci. Máte zodpovednosť za ľudí, ktorých zamestnávate, a musíte veci posúvať vpred. Viesť firmu s 2 českými a 1 slovenskou pobočkou a vychovávať k tomu dve malé deti nie je jednoduché a vyžaduje to veľa plánovania, disciplíny a veľmi dobrú organizáciu vecí. Bez opatrovateľky, škôlky a rodiny by som sa určite neobišla.

Práca popri rodičovskej dovolenke

Rodičovská v Českej republike (rovnako aj Slovenskej republike) patrí k najdlhším na svete a nie som presvedčená o tom, že by sme práve v tejto štatistike mali obsadzovať prvé priečky. Radím sa k aktívnym propagátorom práce popri rodičovskej, pretože verím tomu, že to pomáha celej rade vecí – od osobného rozvoja rodiča aj dieťaťa, cez búranie mýtov na trhu práce, až po zrovnoprávnenie platov mužov a žien. A koniec koncov, keď je spokojná mama, je spokojné aj dieťa. Vo svojej firme aktívne podporujem kolegyne, ktoré sú na rodičovskej a ponúkam im možnosť flexibilne sa znovu zapojiť do pracovného procesu. Zároveň ponúkame flexibilné pracovné úväzky aj novým členom tímu.

Pracovné úväzky na mieru

Pracovný úväzok, a celkové nastavenie náplne práce a jej organizácie vytvárame vždy na mieru konkrétnym potrebám budúceho člena tímu. Zapojenie ľudí na skrátené pracovné úväzky so sebou nesie celú radu organizačných a manažérskych výziev a rozhodne to nie je jednoduché. Aj preto je percento firiem, ktoré túto možnosť ponúkajú, stále mizivé. V Talentice tejto ceste veríme, a tak do nej investujeme čas aj prostriedky. Viesť človeka, ktorý pracuje na flexibilný a skrátený pracovný úväzok obnáša hlavne to, že mu musíte veriť, že aj keď je doma s dieťaťom, zvládne si čas zorganizovať tak, aby sa mohol venovať aj práci. Nepozeráte sa pri tom tak na časopriestor, v ktorom funguje, ale na výsledky a úspešnosť jeho práce. Moja skúsenosť s matkami na rodičovskej je jednoznačne pozitívna – sú veľmi dobre organizované a motivované. Občasné komplikácie môžu nastať v dobe choroby dieťaťa, ale s tým je potrebné počítať a byť k tomu tolerantní zo strany manažéra aj zamestnávateľa, pretože aj o tom je život a život nie je iba prechádzkou ružovou záhradou.

A ako to vnímajú naše kolegyne, pracujúce mamy v Talentice?

Markéta Fryzelková, Researcher:

Už keď som odchádzala na materskú dovolenku, vedela som, že ak to pôjde a budem mať „dobré“ dieťa, rada by som sa vrátila aspoň na čiastočný úväzok do práce. Jednak preto, že by som sa chcela rozptýliť od hammamíííí, ale tiež preto, aby som sa mohla rozvíjať nielen v rodičovskej, ale aj profesijnej sfére. Keď som narazila na inzerát s názvom „Lovec talentov“ povedala som si, že je to presne to, čo hľadám! Už niekoľko rokov pôsobím v oblasti recruitmentu. Najprv som sa obávala, ako to s dcérkou  zvládneme skĺbiť, ale podarilo sa. Vzhľadom k tomu, že je vo veku batoľaťa, začína chodiť a „vymýšľať“, musím mať oči aj vzadu a môj pracovný čas sa rovná času, kedy spí. Občas využijem chvíle, kedy je manžel doma a chce si užiť čas s dcérou, a ojedinele zavítam na e-mail aj večer. Zatiaľ takto fungujeme mesiac, čiže to nie je dlhá doba, ale už teraz môžem povedať, že všetko ide, keď sa chce J. Cením si príležitosť, ktorú mi Talentica poskytla a dúfam, že jej dôveru nesklamem!

Vendula Micková, Researcher:

Byť mamou je jednoznačne najväčšia doterajšia zmena v mojom živote. Zrazu nesiete zodpovednosť za malé stvorenie, ktorému sa po narodení kompletne odovzdáte. Materská rola je bez debát naplňujúca a zmysluplná, čím viac ale dcéra rástla a stávala sa vnímavejšia k okoliu, cítila som, že byť mamou nestačí. Že by som chcela ďalej rozvíjať svoje znalosti a skúsenosti a udržať sa na trhu práce. Aj keď sa pracovný trh liberalizuje a zrovnoprávňuje, či už v otázke genderovej alebo demografickej, malé dieťa v prípade ženy ako zamestnankyne vzbudzuje na strane zamestnávateľa určité obavy. Preto si vážim príležitosť, ktorá mi bola v Talentice poskytnutá, že môžem byť mamou a podieľať sa na vytváraní hodnôt, ktoré ma naplňujú a robia zo mňa spokojného a vyrovnaného človeka. Plne súhlasím s tvrdením „spokojná matka, spokojné dieťa“. Vďaka možnosti robiť prácu, ktorá ma baví a je prispôsobená mojim rodinným potrebám, som spokojná a verím, že pokoj a spokojnosť prenášam aj na svoju 9 mesačnú dcéru.

Kateřina Lim, Researcher:

Ako matka samoživiteľka 2 detí, môžem ponúknuť skúsenosť s prístupom k návratu do práce vo Veľkej Británii a v Českej republike. V Británii má nastávajúci rodič možnosť odísť na tzv. „maternity leave“ až na jeden rok. Zamestnávateľ bol ústretový, ohľaduplný voči mojim možnostiam, nepociťovala som ani náznak diskriminácie. Pri návrate do ČR som, musím sa priznať, ale príliš neuvažovala oslovovať potenciálnych zamestnávateľov. Výnimkou bola Talentica, kde som pracovala pred odchodom do VB ako Konzultant. Pro znovunaviazaní kontaktu sme sa stretli, aby sme prebrali možnosti, a následne sa dohodli na obojstranne výhodnej spolupráci. Na toto ústretové jednanie sa snažím odpovedať maximálnym možným výkonom tak, aby som sama za seba mala dobrý pocit, a zároveň aby Talentica prosperovala. Mojou motiváciou pracovať boli tak peniaze, ako aj túžba robiť niečo naviac, zostať v kontakte s novými trendmi a kolegami. Musím sa taktiež priznať, že aj po psychickej stránke pociťujem silnejšiu vieru vo vlastné schopnosti, pocit sebarealizácie v ďalšej oblasti života. V mojom prípade bol návrat možný aj bez umiestnenia detí do škôlky a bez pomoci rodiny s opatrovaním! Nie je to vždy jednoduché, rada zamestnávateľov stále nechce meniť svoje stereotypy, ale verte mi, že príležitosti tu sú a pokiaľ máte dostatočnú vnútornú motiváciu, ústretový zamestnávateľ Váš prístup skôr alebo neskôr ocení.

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím