Príprava do života, alebo Ako pokračuje spolupráca s detským domovom?

4. 4. 2017|  Zo života Talenticy

Obrázek k článku

Už sú to tri mesiace, čo sme zahájili spoluprácu s detským domovom v Dolních Počernicích. O prvom stretnutí, ktoré prebehlo koncom januára, sme písali v predchádzajúcom blogu. A kdeže sme sa posunuli zase o kus ďalej, chceli by sme sa s Vami podeliť o dojmy z ďalších stretnutí.

Druhá návšteva nás čakala hneď vo februári. Tentokrát už išlo o chlapcov a dievčatá vo veku 17-19 rokov, ktorí mali záujem o rady ako uspieť na trhu práce. Na úvodnom stretnutí sme sa dozvedeli, aké školy navštevujú a čomu by sa radi do budúcna venovali. V detskom domove sa kladie veľký dôraz na to, aby si deti pestovali pracovné návyky. Všetci tak už majú skúsenosť s brigádami, ktoré boli ďalšou z tém nášho stretnutia. Okrem toho sme sa tiež rozprávali o tom, aké informácie by (ne)mal obsahovať životopis a na čo slúži motivačný list.

Po tomto úvodnom stretnutí sme začali úzko spolupracovať s dvoma slečnami a dvoma chlapcami. Každý z nich má svojho Talenťáka, s ktorým sa zhruba raz za tri týždne stretáva u nás v Talentice a konzultuje s ním záležitosti spojené s hľadaním práce či brigády. Ich záujmy sú pomerne odlišné. Do projektu sa zapojila budúca vizážistka, záhradník, ktorého by zaujímala aj práca čašníka, ‚ďalej podnikateľka a murár. Zatiaľ máme za sebou témy ako vytvorenie životopisu, napísanie motivačného listu a vyhľadávanie pracovných príležitostí na pracovných portáloch. V ďalších stretnutiach nás čaká ešte príprava na samotné pohovory.

Na deťoch je vidno, že majú o rady záujem. Pýtali sa napríklad na to, ako by mohli profesijne prepojiť svoj študijný odbor s tým, čo robia radi vo voľnom čase. Stoja pritom nohami pevne na zemi a uvedomujú si, že pre vysnené povolanie potrebujú najprv nabrať potrebné skúsenosti. Nebránia sa preto ani neplateným stážam. Vždy sa snažíme o priateľský prístup a o to, aby sme si vybudovali vzájomnú dôveru. Často sa tak behom riešenia motivačného listu dozvieme tiež množstvo veselých príhod z ich života. Napríklad, že nie je jednoduché zdieľať izbu s kamarátom, ktorý sa všetkými možnými spôsobmi vyhýba upratovaniu, alebo robiť niekoľkokrát mesačne ostatným na večeru palacinky, ktoré majú najradšej.

Cieľom celého projektu je jednak deťom pomôcť uspieť na pracovnom trhu, a tiež ich priučiť zodpovednosti. A už teraz pozorujeme, že sme deti všeličo naučili – napríklad, že ak budem meškať, je fajn napísať správu. Alebo tiež, že nie je dobrý nápad chodiť na stretnutie s kamarátom 🙂 . Dúfame, že aj naďalej pôjde všetko hladko a hlavne, že budú tieto stretnutia pre deti skutočným prínosom do života. Držte nám palce!

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím