Rôzne generácie na pracovisku: Skúsený kandidát alebo junior?

12. 1. 2017|  Zo života Talenticy

Obrázek k článku

„Chceme flexibilitu a slobodu v zamestnaní.“ nesie sa trhom práce v 21. storočí. Premýšľali ste niekedy nad tým, odkiaľ tieto trendy pramenia? Zas a znovu sa vraciame k mileniálom. Na pracovisku sa schádzajú ľudia rôzneho veku, návykov, povahy a zásad, ktorí sa spolu musia naučiť kooperovať a spoločne sa adaptovať na dynamiku firemného prostredia. Je logické, že dochádza k stretom skupín, ktoré majú odlišné priority. Preto sa s príchodom mladších generácií často stretávame s kritikou klasických osemhodinových smien, a presadzovaním flexibility a home office. Sú nastavení na režim 24/7. Nevadí im pracovať o polnoci, ale o tretej si chcú ísť zacvičiť, pretože ich to v kancelárií nebaví, a v lete je predsa lepšie ísť k vode. Hlavne žiaden stereotyp! V tomto ohľade sú generácie X a starší baby boomers opatrnejší. Zvykli si na pravidelný režim. Nezrútia sa z osemhodinovej pracovnej doby, a ísť na siedmu do práce je benefit, vďaka ktorému môžu byť skôr doma. Sú schopní dlhšie udržať pozornosť a sústrediť sa. Večer chcú mať naopak pokoj a nemyslieť na prácu. Vyznieva však otázka, či sú schopní vystúpiť zo stereotypu a rýchlo reagovať na dynamické pracovné prostredie, technické novinky, procesné zmeny, a roztržitosť mladších kolegov? A je vôbec nutné, aby boli rovnako rýchli a flexibilní ako mileniáli?

Vyššie je načrtnutých hneď niekoľko tém točiacich sa okolo stretu generácií na pracovisku, na základe ktorých sa môže zdať, že medzigeneračná spolupráca nebude fungovať ideálne. Po bližšom prieskume výhod a nedostatkov oboch generácií však zistíme, že tento zdanlivý nesúlad môže naopak viesť k výbornej tímovej kooperácií zabezpečenej rôznymi uhlami pohľadu na vec.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na plusy a mínusy oboch generácií.

Baby boomers a generácia X : Lojalita verzus neprispôsobivosť.  

 „Uchádzači nad päťdesiat rokov majú mnohoročné skúsenosti. Častokrát už zažili situácie, s ktorými sa ich mladší kolegovia stretávajú po prvý krát.“ odpovedá na otázku: „V čom vidíte najväčší benefit uchádzačov 50+?“ zakladateľka portálu SilverJobs, Anna Humlová. Práve skúsenosti považuje za kľúčový benefit seniorných kandidátov. Vďaka nim sú schopní dlhodobo a efektívne premýšľať nad zadanými úlohami a s rozvahou riešiť problémy a krízové situácie. Ale aj napriek tomu sa v Českej republike osem z desiatich uchádzačov vo veku 50 až 65 rokov stretáva s vekovou diskrimináciou. „Na druhú stranu je ale treba povedať, že päťdesiatnici už videli a zažili mnoho. A veľakrát tak odmietnu zamestnávateľom stanovené podmienky, ktoré by juniori často a bez rozmýšľania prijali.“ dodáva Humlová.

S tým následne súvisí aj ďalší typický rys zamestnancov generácie X. Keď nájdu spoločnosť, v ktorej budú spokojní, zostávajú dlhé roky. Nerozhodí ich občasná kritika a nepotrebujú sa kariérne posúvať takým tempom, ako ich mladší kolegovia. Preto často zostávajú roky lojálni jednej firme. „Pokiaľ zamestnávateľ naozaj stojí o dlhodobú spoluprácu, mal by bez pochýb uvažovať o kandidátovi nad päťdesiat. Nájsť v tomto veku prácu je náročné. V prípade zamestnania päťdesiatnika sa tak jedná vo väčšine prípadov o lojálneho zamestnanca, ktorý určite nebude chcieť po pár rokoch znovu hľadať prácu.“ doplňuje Humlová.

 A aké sú slabšie stránky uchádzačov nad 50 rokov?

Čo vás napadlo ako prvé? Určite tipujete pomalšiu adaptáciu na dynamické tempo spoločnosti, slabšiu znalosť práce s modernou technikou a neznalosť cudzích jazykov. S podobnými argumentmi  sa stretávame aj zo strany firiem. „Zvládne uchádzač naše tempo? Nebude mať problém so začlenením do kolektívu?“ pýtajú sa. Niektorí majú dokonca obavy, aby nebol uchádzač príliš „premúdrený“. Je pravda, že kandidáti nad päťdesiat sú zvyknutí na určitý stereotyp a zabehnuté pracovné rutiny a áno, možno im bude trvať dlhšie naučiť sa kooperovať s mladým tímom a budú sa pomalšie prispôsobovať zmenám, ale určite to zvládnu! Relevantným argumentom je podľa Humlovej nízka jazyková vybavenosť. „Česi nie sú celkovo príliš dobre jazykovo vybavení, a päťdesiatnici sú na tom ešte horšie.“

Teraz sa presuňme k mladším generáciám.

Štatistiky ukazujú, že v roku 2020 bude tretinu pracovnej sily tvoriť generácia Y. Zaujímavý pohľad na mileniálov na pracovisku predkladá Leadership expert, Simon Sinek. Ide podľa neho o generáciu ľudí narodených v roku 1994 a neskôr. A ako ich môžeme definovať: „Ťažko sa manažujú, lipnú na tituloch, sú narcistickí, egocentrickí, leniví a nesústredení.“ tvrdí. Vždy im bolo zo strany rodičov sľubované, že dosiahnu všetko čo chcú. Stačí len chcieť. V tom prichádzajú do práce a náhle zisťujú, že sú vlastne „všetkým ukradnutí“. Nikto si z nich na zadok nesadne po mesiaci, ani po pol roku. Nadobúdajú pocit, že nemôžu vo firme nič zmeniť, nesúhlasia s pevnou pracovnou dobou, nikam sa neposúvajú a stagnujú. Odchádzajú. Podľa štúdie Pedagogickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, takmer 30% juniorov do 29 rokov zmení behom prvých piatich rokov zamestnávateľa.

Virtuálna realita 24/7

Ako si predstavíte typické ráno mileniálov? Zazvoní budík, posunú budík. Znovu zazvoní budík, pozrú sa na telefón a otvárajú sociálne siete, aby im neuniklo, čo nové sa udialo v životoch ich (virtuálnych) priateľov. Online 24/7, to sú typickí mileniáli, hovoríte si. Ale skúste sa na to pozrieť z tej pozitívnej stránky. Veľká časť náplne práce sa presúva do online prostredia a znalosť základných internetových pravidiel a vychytáviek je nutnosťou. Platí to predovšetkým pre technické a výrobné odbory, ktoré prechádzajú v súvislosti s „priemyslom 4.0“ rozsiahlou automatizáciou. Ďalej pre oblasť propagácie, PR, marketingu a ďalších profesií, v ktorých online aktivity postupne dominujú nad offline aktivitami.

V tom spočíva obrovská výhoda mladších generácií – rozumejú novým technológiám, sú flexibilní a veľmi rýchlo sa adaptujú na zmeny. Chcú sa rozvíjať a dokážu sa učiť nové veci, aj keď niekedy bohužiaľ bez hlbšieho pochopenia súvislostí. Všetko chcú mať tak nejak „rýchlejšie“ a dynamickejšie. A rovnako rýchlo ako plnia úlohy, si želajú aj kariérne rásť. Z toho pramení aj netrpezlivosť a menšia lojalita. Často fluktuujú medzi zamestnaniami dúfajúc, že v jednom z nich im splnia ich sny vysoké nároky.

Čo tým chcel básnik povedať? Rešpektujme sa a pracujme tímovo.

Asi ste si pri porovnávaní generácií všimli, že v čom vyniká jedna, je slabšou stránkou tej druhej, a naopak. To napovedá že tím, v ktorom sú zastúpené všetky vekové skupiny, môže efektívne fungovať. Dôležité je uvažovať takzvane „out of the box“, bez toho sa dopredu neposunieme. Mladí si musia uvedomiť, že im starší kolegovia môžu poskytnúť množstvo znalostí a skúseností, predať im svoje „know-how“ z odboru a inšpirovať ich svojim životným príbehom. Päťdesiatnici naopak musia akceptovať zrýchlené tempo a ambície mladších zamestnancov a nepodceňovať ich. A keď to „klapne“, vznikne na pracovisku skvelá partia kolegov, ktorí sa budú vzájomne rozvíjať a rešpektovať.

Dajte nám vedieť z akých generácií je zložený váš pracovný tím. Preferujete prácu s mladšími kolegami, staršími kolegami, alebo rovesníkmi?

zku-5c-c5-a1en-_18336369_27d1c22040678dfc1914f839831ea645994307cf

 

 

 

 

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím