Spolupráca s detským domovom. Začíname!

27. 2. 2017|  Zo života Talenticy

Obrázek k článku

Pokiaľ nás sledujete na sociálnych sieťach, možno ste si všimli, že stále hľadáme nové cesty, ako pomáhať aj mimo náš odbor. Vianočné darčeky riešime už po niekoľký rok formou certifikátu od organizácie Človek v tiesni, a tento rok sme si po prvý krát usporiadali vianočný brunch, výťažok z ktorého putoval do psieho útulku. Čo bola mimochodom skvelá tímová akcia, ktorú môžete celkom jednoducho usporiadať aj vo vašej firme. Napriek tomu sme už nejakú dobu hľadali možnosť, ako najlepšie prepojiť naše skúsenosti z recruitmentu s dlhodobou pomocou. Myšlienka zužitkovať znalosti z oblasti personalistiky a zároveň skúsiť niečo nové nakoniec vyústila do nápadu osloviť detský domov v Dolních Počernicích a ponúknuť mu spoluprácu.

História detského domova siaha až do roku 1923, kedy priestory zámku slúžili ako vychovávateľna, a to výlučne pre dievčatá. V súčasnosti detský domov zahŕňa viacero bytových jednotiek, a funguje ako rodinný typ detského domova. Kapacitne dokáže pokryť ubytovanie pre 60 detí a okrem snahy vrátiť ich späť do rodín, si kladie za cieľ pomôcť im zažiť príjemnejšie detstvo a pripraviť ich čo najlepšie do samostatného života.

Nápad sa na našu veľkú radosť stretol s pozitívnym ohlasom, a koncept prednášok v nadväznosti s individuálnymi stretnutiami začal naberať rozmer a jasnú podobu. Po prípravách základných osnov a prezentácií prebehlo aj prvé stretnutie s deťmi. Radosť a očakávania z novej skúsenosti sa prelínali s nervozitou. V našej najväčšej zasadačke sme usadili deväť detí v zložení siedma, ôsma a deviata trieda základnej školy, a ako sprievod dvoch vychovávateľov.

Collage_Fotor_Fotor1_Fotor 3

Hneď na úvod nás deti presvedčili, že nie sú žiadne „béčka“, a že sa pravdepodobne dosť zapotíme, keď im budeme chcieť predniesť niečo nové. Pri brainstormingu k otázke „Čo všetko si predstavíš pod pojmom práca?“ vymenovali všetko, s čím sme počítali. A ešte oveľa viac.

Okrem pripravených tém týkajúcich sa výberu školy, povolania a tiež informácií spojených s oboma procesmi, sme sa snažili nechať priestor na otázky. Témy a záujmy boli rôznorodé. Dozvedeli sme sa, aké sú ich vysnené povolania – šofér električky, šofér metra, alebo napríklad cukrárka so špecializáciou na bezlepkové pečivo. A hádajte čo by šofér električky vo svojom voľnom čase robil najradšej? Odpoveď „fotil vozy mestskej hromadnej dopravy“ medzi vašimi tipmi asi nebola. Deti nás prekvapili aj tým, že sa chceli porozprávať aj o aktuálnej politickej situácií v Amerike.

Collage_Fotor_Fotor1_Fotor 2

Po počiatočnej nervozite, ktorá odznela v prvých piatich minútach, všetko prebiehalo v uvoľnenej a veselej atmosfére. Veríme, že mali deti z návštevy u nás rovnako dobrý pocit, a v neposlednom rade, že si tiež odniesli užitočné informácie. Naše aktivity však týmto nekončia. Čaká nás stretnutie s druhou skupinkou mladých ľudí, na ktoré nadviažeme individuálne stretnutia. Chceme sa venovať intenzívnejšej príprave jednotlivcov na školu, prácu, samostatný život. A ako to všetko nakoniec dopadne? To je prekvapenie pre nás všetkých, ale sľubujeme, že vám dáme priebežne vedieť. Tak nám držte palce!

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím