Talentica pomáha, alebo Dobrovoľný zber odpadu na Rohanskom ostrove

3. 7. 2017|  Zo života Talenticy

Obrázek k článku

Kto nás pozná a sleduje už dlhšiu dobu, si už určite všimol, že sa okrem recruitmentu snažíme venovať aj iným činnostiam súvisiacim so spoločenskou zodpovednosťou našej firmy. Jedná sa o aktivity, ktorá nás zaujímajú a bavia, a zároveň môžu pomôcť. V starších príspevkoch sa tak môžete dočítať o spolupráci s detským domovom alebo o organizácií zbierky pre psí útulok. Zároveň na sociálnych sieťach pravidelne reflektujeme medzinárodné dni spojené so životným prostredím. Pozrite sa napríklad na infografiku ku Dňu lesov, zaujímavé Fair Trade video, alebo príspevok zaoberajúci sa triedením odpadu.

O čo sa jednalo tentokrát?

Nápad venovať viac pozornosti nášmu životnému prostrediu vyústil v podobu organizácie akcie dobrovoľného zberu odpadu na verejnom priestranstve. Keďže sme sa z príležitosti Talentica day stretli všetci na jednej pobočke, vybrali sme si lokalitu Rohanského ostrova v Prahe. Dôvodov bolo niekoľko, no tým rozhodujúcim bol fakt, že v tejto lokalite prebiehajú podobné akcie pravidelne (cca kvartálne), jedná sa však o natoľko znečistenú oblasť, že ich stále nie je dosť, a teda pomoc je viac než vítaná.

Ako prebiehala organizácia?

Ak by ste si vo svojej firme chceli zorganizovať podobnú akciu, môžete sa inšpirovať našim postupom. Najskôr sme kontaktovali neziskovú organizáciu, ktorá sa zaoberá dobrovoľníckymi aktivitami čistenia verejných priestranstiev a zberom odpadu. Nechali sme si od nich odporučiť niekoľko lokalít, kde by naša výpomoc bola užitočná. Následne bolo potrebné osloviť príslušné mestské časti, pod ktorých správu daná lokalita spadá. Skoro sme zistili, že celú radu lokalít môžeme rovno vylúčiť, keďže o ich úpravu sa starajú upratovacie služby a čistenie tu prebieha v pravidelných intervaloch niekoľkokrát denne. Po výbere lokality sme sa s podporou mestskej časti Praha 8 spojili so spoločnosťou IPODEC, ktorá ma na starosti upratovacie služby v tejto lokalite, a ktorá nám poskytla všetky potrebné informácie a pomôcky na našu akciu. Zabezpečený sme tak mali dovoz a odvoz kontajneru a potrebných nástrojov (hrable, lopaty, fúriky, ochranné rukavice, vrecia na odpad). Potom už len stačilo rozdeliť sa na mieste do skupiniek (spolu nás bolo 21), vziať si náradie, rukavice a vrecia a mohlo sa ísť upratovať. 🙂

Priebeh čistenia

Očakávanie boli rôzne. Nevedeli sme si dosť dobre predstaviť na aké množstvo a charakter odpadu narazíme. Najväčší problém spočíval v tom, že sa na Rohanskom ostrove tvoria nelegálne skládky, kde človek narazí na celú škálu rôznorodého odpadu a je potrené dbať aj na bezpečnosť. V kontajneri sa tak v priebehu čistenia nahromadilo okrem bežného zmiešaného odpadu z domácností aj oblečenie, kusy kancelárskeho nábytku, kabeláž, fľaše a dokonca aj nárazník od auta.

S výsledkom sme spokojní a máme radosť, že sme sa mohli zapojiť do zaujímavej aktivity, pomôcť nášmu životnému prostrediu a spojiť tak príjemné s užitočným.

Na záver sa pozrite na krátku štatistiku 🙂

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím