Výsledky prieskumu: Preferencie technicky zameraných uchádzačov pri zmene práce

1. 2. 2019|  Rozhovory a Prieskumy

Obrázek k článku

V roku 2018 zrealizovala personálna agentúra Talentica s.r.o. v rámci Slovenskej republiky kvantitatívny prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, aké sú preferencie technicky zameraných uchádzačov pri zmene práce.

Kompletný dotazník nájdete k náhľadu TU.

Do prieskumu sa zapojilo celkom 511 technických odborníkov. Z toho 25% manažérov, 33% seniorov s viac ako 4 rokmi praxe, 24% špecialistov (2-4 roky praxe) a 18% juniorov s menej, než 2 rokmi praxe.

Najviac zastúpené boli regióny Bratislavský kraj (24%), Trenčiansky kraj (11%), Trnavský kraj (9%), Nitriansky kraj (8%) a Žilinský kraj (7%).

Najvyššie percento respondentov v súčasnosti pôsobí v Automobilovom priemysle, Strojárstve, ďalej v odbore IT/Telco, Elektronika a ElektrotechnikaAutomatizácia. Z jednotlivých oddelení potom prevládali Vývoj a konštrukcia, IT, Management, Projektový management, Výroba, Servis a údržba.


Nedostatok technických odborníkov? Mýtus!

Z prieskumu vyplynulo, že viac ako 90 % technických odborníkov je buď otvorených zaujímavým pracovným ponukám, alebo dokonca aktívne hľadajú nové zamestnanie. Len 9% všetkých respondentov by v súčasnosti zmenu nezvážilo, a je na stávajúcom pracovnom mieste spokojných. Je teda viac než očividné, že sú technici otvorení novým pracovným príležitostiam. Dôležité ale je vedieť ich osloviť zaujímavou pracovnou ponukou, ktorá by zodpovedala ich preferenciám a požiadavkám.

Kľúčovú úlohu v tomto prípade hrajú predovšetkým mzdové podmienky a benefity finančného charakteru, následne benefity nefinančného charakteru a napokon zaujímavejšia náplň práce. Účastníci prieskumu taktiež často spomínali vzdialenosť od miesta bydliska, odlišnú firemnú kultúru alebo atraktívnejšieho zamestnávateľa.


Aké benefity odborníci v technike ocenia?

Keď sa presunieme k benefitom, ktoré sú pri zmene práce kľúčové, pre viac než 70% technických odborníkov predstavuje najzaujímavejší benefit flexibilná pracovná doba. Jedná sa tu teda o možnosť vlastnej organizácie pracovného času a následne lepšie skĺbenie s osobným životom, alebo voľnočasovými aktivitami. V poradí druhým najpreferovanejším benefitom sú vzdelávacie kurzy a odborné školenia, ktoré by ocenilo 61% respondentov. Ďalej často skloňovanými benefitmi boli dovolenka naviac, možnosť využitia práce z domova, alebo čerpania sick days v prípade choroby.


Aký majú technickí odborníci názor na faktor mzdy?

Súčasná hrubá mzda väčšiny respondentov (38%) sa pohybuje v rozmedzí 800-1 599€. 36% technikov uviedlo mzdu 1 600-2 399€ a mzda 11% všetkých respondentov sa pohybuje v rozmedzí 2 400-3 199€.

Ako sme už naznačili vyššie, pri zmene práce je pre väčšinu respondentov kľúčový faktor mzdových podmienok a benefitov finančného charakteru. Pokiaľ by sa ale respondenti mali rozhodovať pre zmenu práce len na základe faktoru navýšenia mzdy, pre väčšinu z nich (51%) by to v celkovom meradle nebola podmienka. Ďalších 43% následne uviedlo, že navýšenie mzdy pre nich naopak podmienka pri zmene práce určite je. A len pre 6% respondentov navýšenie mzdy nie je rozhodujúce.


Kedy je čas na navýšenie mzdy?

57% technických odborníkov očakáva navýšenie mzdy každý rok. Pre o niečo menšiu časť respondentov (49%) je navýšenie mzdy dôležité v závislosti na dobrých pracovných výsledkov. 32% technikov si zas navýšenie mzdy spája so zmenou pracovnej náplne. Pre 15% všetkých respondentov je vhodné navýšenie mzdy každé dva roky a len necelé 3% technikov sú so svojou mzdou spokojní a navýšenie preto neočakávajú.


A čo sťahovanie za prácou?

Zaujímalo nás tiež, či sú technickí odborníci naklonení presťahovať sa za zaujímavou kariérnou príležitosťou. 43% všetkých opýtaných uviedlo, že by sa kvôli práci neboli ochotní sťahovať. Ďalších 34% by zvážilo rôzne krajiny v rámci Európskej únie25% všetkých respondentov by sa za prácou ochotných presťahovať bolo, ale len v rámci Slovenskej republiky. Pre 13% technikov by bola zaujímavá práca v susednej Českej republike12% technických odborníkov by sa nebálo orientovať ani na krajiny mimo Európsku úniu.

Podmienky, za ktorých by presťahovanie sa za prácou technici zvážili, boli pritom opäť predovšetkým navýšenie mzdy (65%). Pre 52% respondentov by bol postačujúci kariérny rast a 41% ďalej uviedlo, že by sa boli ochotní presťahovať za predpokladu plne hradeného ubytovania zamestnávateľom. V podobnom duchu sa niesli aj ďalej spomínané faktory, a to konkrétne jednorazový bonus za presťahovanie, príspevok na dochádzanie alebo časovo vymedzený príspevok na ubytovanie.

Dajte nám vedieť, aké preferencie a požiadavky máte pri zmene práce Vy? Je pre Vás rozhodujúca mzda a jej navýšenie, alebo dávate prednosť iným dôležitým faktorom?

Uvažujete v súčasnosti o zmene zamestnania a zaujímali by Vás aktuálne pracovné ponuky vo Vašom odbore? Neváhajte nám napísať na e-mail info@talentica.sk.

Detailný prehľad výsledkov prieskumu nájdete v nasledujúcej INFOGRAFIKE (kliknite, pre lepšie rozlíšenie).

K ukladanie nastavení a správnemu fungovaniu využívame súbory cookies. Používaním webu s ich používaním súhlasíte. Viac informácií

Súhlasím